Milli Piyango Serbest Vuruş Pro

İddaa Tenis Oyunları : Tie Break Nedir, Nasıl Oynanır?

14.04.2023
61
İddaa Tenis Oyunları : Tie Break Nedir, Nasıl Oynanır?

Merhaba değerli İddaa Bülteni okurları. Avustralya Açık turnuvasını geride bıraktık. Turnuva boyunca elimizden geldiğince garanti iddaa tahminleri vermeye çalıştık. Aslında çoğu tahminimiz tuttu. Özellikle Djokovic’in turnuva boyunca yaptığı maçları yakından takip ettik. Belki de bizim için tek sürpriz Nadal’ın elenmesi oldu. Aynı şekilde Dimitrov’un elendiği maçta da hepimiz çok şaşırdık. Tenis dünyasında gününde olmak çok önemli. Futbolda bir oyuncu gününde oymadığında diğer arkadaşları onun düşük enerjisini tamamlayabiliyor. Ancak tenis maçlarında bu durum çok etkili oluyor. Sahada başka biri olmadığı için modu düşük olan oyuncu maçı kaybediyor. Tenis iddaa tahminleri yaparken her iki oyuncunun da gününde olduğunu düşünerek yorum yapıyoruz. Bu turnuvada çok sayıda Tie Break set izledik. Peki Tie Break nedir ve nasıl oynanır? Bu yazıda detaylı bir şekilde size bu kuralı ve oyunu anlatacağız.

Uzman İddaa Kuponu Nasıl Yapılır?

 • Tie Break Nedir?
 • Tie Break Nasıl Oynanır?
 • Kaç Çeşit Tie Break Var?
 • Tie Break Karnesi İyi Olan Oyuncular
 • Tenis İddaa Tahminleri Nasıl Yapılır?

Tie Break Nedir?

Tie Break (Tay Breyk diye okunur) futboldaki penaltı atışlarına benziyor. Yani durum uzun süre berabere bittiğinde bu beraberliği bozma amacıyla tasarlanmış bir settir. Turnuvadan turnuvaya kuralları değişebilir. Buna karşılık genel kabul görmüş bir Tie Break oyunu vardır. Bu yazıda bu genel kabul gören Tie Break kurallarını inceleyeceğiz. Bunun dışında bir de Wimbeldon gibi turnuvalarda kabul edilen yönteme değineceğiz. Tie Break nedir ve nasıl oynanır?

Tenis oyununda bir setin tamamlanması için bir oyuncunun 6 oyun kazanması gerekiyor. Ancak burada çocukça bir kural bulunuyor. Hatırlar mısınız bilmem küçükken maç bitimine yakın bir bölümde beraberlik olduğunda hemen maçı biraz uzatırdık. Mesela maç 10’da bitecek ve durum 9-9 oldu. Maçı 11’e uzatırdık. Burada amaç bir takımın en az iki farklı üstünlük kurması. Böylece insanlar rahat ediyorlar belli ki. Tenis oyununda setlerde 5-5 eşitlik sağlandığında aynı kural devreye giriyor. Artık seti 6 oyunda değil 7 oyunda bitiyor. Fakat oyun 6-6 olduğunda artık alınması gereken oyun sayısı 8 olmuyor. Bunun yerine Tie Break adı verilen mini set başlıyor.

Evet, Tie Break için mini set açıklaması çok yanlış sayılmaz. Tie Break kuralları oldukça basittir. Bu oyuna son oyunu kaybeden oyuncu başlıyor. İlk servisi kullanan oyuncu bir kere servis kullandıktan sonra top rakibine geçiyor. İkinci oyuncu iki servis kullanıyor ve servis tekrar ilk oyuncuya geçiyor. Bundan sonra her oyuncu ikişer servis kullanıyor ve ardından servis rakibine geçiyor.

Tie Break setinde puan akışı normale dönüyor. Bildiğiniz gibi tenis puanları normal akmıyor. 15, 30, 40 şeklinde ilerliyor. Buna karşılık Tie Break mini setinde paunlar 1, 2, 3, 4 şeklinde ilerliyor. Puanı 7 olan oyuncu maçı kazanmış sayılacak. Eğer 6-6 beraberlik olursa oyunu kazanma puanı 8 oluyor. İki oyuncu arasındaki fark en az 2 olmadan oyun bitmiyor. Bazı maçlarda 19-17 gibi sonuçlar görülebiliyor.

Tie Break Nasıl Oynanır?

Tie Break oyununda en önemli şey sakinliktir. Tenis oyuncuları her zaman sakinleri ile sınanıyorlar. Oyunda daha sakin olan oyuncu maçı kazanacaktır. Peki maçta sakin kalmanın sırrı nedir?

Tenis oyuncularını bekleyen en zor görev budur. Eğer maçta sakin kalamıyorsanız maçı kazanma şansınız yok denecek kadar azalacaktır. Diyelim ki rakibiniz Federer. Sette 5-4 öndesiniz. Servis sırası da sizde. Yani her şey mükemmel gidiyor. Peki on dakika sonra ne oluyor? Genelde gördüğümüz Federer durumu 6-6 yapıyor. Siz elinizde havlu neredeyse kazanmıştım diyorsunuz. Bu düşüncelere dalmışken hakem Time diye bağırıyor ve Tie Break seti başlıyor. Gel de sakin kal!

Tie Break setlerinde etkisi olan bir diğer unsur servis kalitesidir. Servisleri çok kuvvetli oyuncular işi her zaman bu mini sete bırakmaya çalışacaktır. Bu nedenle Isner gibi etkili servisi olan oyuncuların maçlarında çok sayıda Tie Break seti izleriz. Bu oyuncu tipi rakip servisini kırmaya çok odaklanmayacaktır. Tek işi kendi servislerini almak olacaktır. Aslında maçı kazanmak için bu taktik yeterli görünüyor değil mi? İşler her zaman yolunda gitmiyor elbette. Federer ya da Djokovic gibi oyuncular bu setlerde bir şekilde galip gelmeyi başarıyorlar. Tabi her zaman değil.

Tie Break Çeşitleri Nelerdir?

Temel olarak Tie Break çeşitlerini üç kategoride inceleyeceğiz. Bunlardan birincisi yukarıda anlattığımız teknik. İkinci teknik birinci tekniğe çok benziyor. Arada sadece bir fark var. İkinci teknikte kazanmak için 10 sayı almanız gerekecek. Bu nedenle bu set 7’de değil 10’da bitiyor.

Son olarak Wimbeldon tenis turnuvasına bakalım. Bu turnuvada maçı kazanmak için 3 set kazanmanız gerekir. Durum 2-2 olduğunda son sete başlanıyor. İlk setlerde yukarıda açıkladığımız tüm kurallar geçerli. Ancak final setinde Tie Break kuralı uygulanmıyor. Bunun yerine bir oyuncu iki oyun öne geçene kadar maç devam ediyor. Aslında bu kural yüzünden bazı maçlar ertesi güne sarkıyor.

En İyi Tie Break Oyuncuları

Tenis çok ilginç bir oyun. En iyi servise sahip oyuncular arasında yer alan Isner gibi oyuncular en iyi tie break performansları listesinde yer almıyor. Buna karşılık en iyi tenis oyuncularını bu listede görüyoruz.

 Oyuncu  Tie Break Ortalaması Kariyer Tablosu
 1. Roger Federer  65.1%  432-232
 2. Arthur Ashe  64.9%  159-86
 3. Novak Djokovic  63.3%  229-133
 4. Andres Gomez  63.2%  182-106
 5. Pete Sampras  62.8%  328-194
İddaa Tenis Oyunları : Tie Break Nedir, Nasıl Oynanır?

Roger Federer bazı tenis yorumcularına göre gelmiş geçmiş en iyi tenis oyuncusu. Bu listede ilk sırada yine o var. Aslında canlı olarak bu maçların çoğunu izledim. Bu nedenle bu listeyi gördüğümde hiç şaşırmadım. Buna karşılık güncel liste daha farklı. Son dönemlerdeki rakamlar tenis iddaa tahmini yaparken daha değerli. Bu listeye göre Tie Break canavarları şu oyuncular;

 • Steve Darcis
 • Nick Kyrgios
 • Fabio Fognini
 • Joao Sousa
 • Gilles Muller
 • Pablo Cuevas
 • David Nalbandian

Tenis İddaa Tahminleri Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu spor dalını sevmeniz gerekir. Tenis çok eğlenceli bir spor dalıdır. Bu yüzden bir iki maç izledikten sonra diğer maçları da izlemek istersiniz. Kuralları çok basittir. Bu nedenle anlamak ve oyuna dahil olmak mümkündür. Tenis oynamak daha iyi bir tahmin yapmak için çok büyük bir katkı sağlar. Aslında tenis raketini tutmamış olan arkadaşların sayıları kavraması çok zordur. Bazen harika bir vuruşu karşılayamayan oyuncuya kızan arkadaşlar görüyorum. O top size doğru o hızda gelse ne yapardınız biliyor musunuz? Hiçbir şey yapamazdınız =).

Tenis maçlarında ATP Oyuncu Sıralaması en değerli veridir. Bir oyuncu daha iyiyse kazanma ihtimali de daha fazladır. Çünkü tenis sporunda deplasman kavramı anlamını yitirir. Turnuva nerede yapılıyorsa tüm tenisçiler oraya gider. Kendi ülkesinde turnuva oynayan oyuncu sayısı çok azdır. Bu nedenle oyuncuların dünya sıralamasındaki yeri en önemli veridir. Bunun yanında katıldığı turnuva sayısı önemlidir. Son bir ayda 4 turnuva oynamış bir tenisçi yorgun sayılır. Kimin daha yorgun olduğunu kontrol etmekte fayda var!

Sonuç

Tie Break nedir, nasıl oynanır gibi soruların cevaplarını aradık. Umarım yazımızda aradığınız bilgileri bulursunuz. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için bize soru sorabilirsiniz. Yorumlar bölümüne bıraktığınız soruları en kısa süre içinde yanıtlamaya çalışıyoruz. Bu nedenle sorularınızı çekinmeden yazabilirsiniz.

Hepimize bol şans!

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Milli Piyango Serbest Vuruş Pro